1. Strona główna
  2. ››
  3. Inne
  4. ››
  5. Zmiana czasu 2022

Zmiana czasu 2022

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?


W roku 2024 czas z zimowego na letni zmieniamy 27 marca z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Czas letni potrwa do 30 października, czyli około 7 miesięcy. Trwa on zatem większą część roku. Wiele osób narzeka na tę zmianę czasu, ponieważ budzą się wcześniej. Według niektórych, przez krótszy sen, w tym okresie może dochodzić między innymi do większej ilości wypadków drogowych. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że w związku z lepszą widocznością, może występować wręcz przeciwne zjawisko.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?


Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022 roku przypada na 30 dzień października. O godzinie 3:00 zmieniamy czas na 2:00. Podczas okresu zimowego przechodzimy na podstawowy czas zwany właśnie czasem zimowym, dni wówczas są krótsze. Wiele osób lubi tę zmianę czasu, ponieważ dzięki niej mogą sobie pozwolić na dodatkową godzinę snu w ten niedzielny poranek.

Dlaczego zmieniamy czas?


Głównym powodem zmiany czasu są najprawdopodobniej zalety płynące z możliwości lepszego wykorzystania światła dziennego. Obecnie zmiana czasu nie jest już tak dużym problemem jak dawniej, ponieważ wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych dostosowuje się samodzielnie do nowego czasu. W związku z planowanymi zmianami w krajach Europejskich możliwe jest, że ostatnia zmiana czasu w Polsce nastąpi w 2022 roku, w marcu i kraj zostanie przy czasie letnim. Nic nie jest jeszcze jednak pewne, gdy zostanie to potwierdzone, postaramy się o jak najszybszą aktualizację tych informacji.

W które dni następuje zmiana czasu?


Pierwsza zmiana czasu w Polsce (z zimowego na letni) następuje w nocy w ostatnią niedzielę marca o godzinie 2:00, wówczas przestawia się czas na 3:00. Czas letni zmienia się na zimowy w ostatnią niedzielę października, wówczas w nocy o godzinie 3:00 cofa się czas o godzinę (do 2:00).

Środa
19
czerwca 2024 r.

Czas:
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Do końca roku: 195 dni
Dzień Ojca - 4 dni
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego - 43 dni
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 57 dni
Święto Wojska Polskiego - 57 dni
Dzień Solidarności i Wolności - 73 dni
Dzień Chłopaka - 103 dni